Svi mi bar ponekad sebi kažemo da ćemo malo kasnije da obavimo neki zadatak koji nam nije baš omiljen i umesto toga se posvetimo nečemu u čemu više uživamo. Iako je to ponekad u redu, na duže staze nam ipak može doneti više štete nego koristi.
Strah od neuspeha može se javiti bilo gde — u školi, vanškolskim aktivnostima, poslu, i svuda gde postoji mogućnost da napravimo neku grešku ili ne ostvarimo željeni rezultat.
Da se razumemo - nije uvek lako donositi odluke. Nije jednostavno odlučiti ni šta ćemo sutra da doručkujemo, a kamoli šta ćemo da studiramo, odnosno čime ćemo da se bavimo u budućnosti. Iako, nažalost, ne postoji recept za sigurno izbegavanje pogrešnih odluka, ipak postoji način da ti proces odlučivanja bude lakši.
Da li ti se ponekad čini da ti misli lete na sve strane? Da li nekad imaš doživljaj da imaš toliko energije da možeš da pretrčiš ceo maraton? Ili da, ma koliko se trudio/la, nikako ne možeš da se usredsrediš? Mnogima se to dešava. I ne brini, koliko god delovalo strašno, postoji rešenje.
Istina — najteže je pokrenuti se, naročito nakon niza pa čak i jednog neuspeha. Međutim, kad se jednom pokrenemo, sve drugo ponovo može da se preokrene — i to na bolje.
Testovi, usmena ispitivanja, prezentacije i sve druge situacije u kojima neko procenjuje naše znanje i sposobnosti mogu biti izuzetno stresne i neprijatne. Ipak, koliko god to nemoguće delovalo, postoji način da taj stres pobedimo i sprečimo ga da utiče na naš uspeh.
Koliko ti se puta desilo da ne možeš da postigneš sve što zamisliš? Ili da imaš toliko obaveza da ne znaš od koje da počneš, ali se ipak opredeliš za to da prvo pogledaš celu sezonu serije? Ne brini se, nisi jedini/a. Srećom, postoje i bolji načini da se organizuješ i uopšte nisu toliko komplikovani!
Napravi plan za dostizanje svojih ciljeva u nekoliko klikova!
(To može biti bilo šta — od upisa željenog fakulteta, preko promene određenih navika, do razvijanja strpljenja i manje zabrinutosti!)
Koliko si spreman/a da poradiš na ostvarenju svojih ciljeva?
Da li je tvoj cilj…
Da li možeš da zamisliš na koji način će ostvarenje jednog od tvojih ciljeva promeniti tvoj život nabolje?
Dopuni sledeće stavke:
Kada ostvarim svoj cilj…
…osećaću se (navedi kako ćeš se osećati)
…misliću da sam (navedi šta ćeš misliti o sebi)
…moći ću da (navedi šta ćeš sve moći da uradiš).
Koje tvoje pozitivne karakteristike ti mogu pomoći da ostvariš svoj cilj?
Da li misliš da ćeš lakše ostvariti svoj cilj ako ga podeliš na manje celine?
1.
2.
3.
4.
5.
1.
2.
3.
4.
5.
Koji korak je za tebe najteži?
Da li možeš prvo da obaviš njega?
1.
2.
3.
4.
5.
Smisli kako ćeš sebe nagraditi za svaki korak (to može biti nešto malo, poput više vremena provedenog na telefonu, ili nešto veće, kao što su nove patike):
1.
2.
3.
4.
5.
Moj cilj:
Koraci do cilja (poređani po težini):
1. Moj prvi korak je , potrebno vreme , a nagrada je .
2. Moj drugi korak je , potrebno vreme , a nagrada je .
3. Moj treći korak je , potrebno vreme , a nagrada je .
4. Moj četvrti korak je , potrebno vreme , a nagrada je .
5. Moj prvi korak je , potrebno vreme , a nagrada je .
Put do cilja, nažalost, skoro nikad nije bez prepreka…
Da li znaš šta sve može da ti stane na put?
A na sledećem slajdu možeš pronaći još korisnih saveta.
Istina — najteže je pokrenuti se, naročito nakon niza pa čak i jednog neuspeha. Međutim, kad se jednom pokrenemo, sve drugo ponovo može da se…
Svi mi bar ponekad sebi kažemo da ćemo malo kasnije da obavimo neki zadatak koji nam nije baš omiljen i umesto toga se posvetimo nečemu…
Koliko ti se puta desilo da ne možeš da postigneš sve što zamisliš? Ili da imaš toliko obaveza da ne znaš od koje da počneš,…