Nekad ti može delovati da je život isuviše težak za podnošenje. Pa ipak, i tada ga je moguće podneti. Uvek možeš, uprkos svemu, doneti odluku da nastaviš dalje i sačekaš da se stvari malo poboljšaju. Ako ti je hitno potrebna pomoć, pozovi sledeće brojeve telefona.
Ne oklevaj - slobodno odmah pozovi neku od besplatnih telefonskih linija i javiće ti se stručna osoba, spremna da strpljivo sasluša sve što ti je na umu i da ti što pre pruži adekvatnu podršku u borbi protiv neprijatnih misli i osećanja. Kroz šta god da prolaziš, važno je da znaš da nisi sam/a!
Možda sada prolaziš kroz težak period. Većina mladih ljudi se suočava sa različitim izazovima. To je normalno i trenutni problemi su uglavnom prolazni. Ne boj se da izraziš svoja osećanja i da pričaš o njima. Mentalno zdravlje je jednako važno kao i fizičko zdravlje i ne bi trebalo da te bude sramota da o tome razgovaraš.
U redu je ako se sada osećaš gore nego pre pandemije, mnogi se tako osećaju. Pokušaj da radiš više stvari koje ti donose zadovoljstvo i potrudi se da stalno osmišljavaš što više aktivnosti u kojima uživaš. Ne zaboravi na porodicu i prijatelje. Škola je važna, ali je važno biti i društven/a i aktivan/a, posebno u vreme COVID-a.
Zatraži pomoć ako misliš da ne možeš da izdržiš probleme koje trenutno imaš, poput porodičnih sukoba, nesuglasica u vezi ili ako te kinje vršnjaci. Možeš o tome da pričaš sa roditeljima, nastavnicima, školskim psihologom, sa svojim lekarom, svako od njih će se potrudi da ti pomogne.
Tvoji podaci će se čuvati, razgovori sa psiholozima i psihijatrima su poverljivi.
Ako se već dugo osećaš tužno, usamljeno, ako te ne zanimaju stvari koje su ti se dopadale ranije, ako misliš da će ti budućnost biti veoma loša, razgovaraj sa nekim kome veruješ: roditeljima, nastavnicima, lekarima i rdugim pomagačima. Ne pokušavaj da ignorišeš svoja osećanja jer to može negativno da utiče i na mentalno i na fizičko zdravlje.
Čak i ako nisi siguran/na da je tvoj problem ozbiljan, ne ustručavaj se da zatražiš stručnu pomoć . Profesionalac će bolje moći da proceni tvoje stanje i preporuči šta bi mogao/la da učiniš da se osećaš bolje.
Ako vidiš da tvoj prijatelj ili drug iz razreda prolazi kroz teške trenutke, predloži im da razgovaraju sa odraslom osobom kojoj veruju. Uvek pomozi i očekuj da će i oni tebe podržati u tvojim teškim danima.
Ako ti je potrebna podrška, idi na čet u donjem desnom uglu stranice da bi anonimno razgovarao sa psihologom. Na stranici "SOS centar" imaš informacije o drugim brojevima telefona koje možeš da upotrebiš za više saveta.
Plutarh